کسب و کار اینترنتی

آشنایی از ۰ تا ۱۰۰ با کسب و کار اینترنتی

کسب و کار اینترنتی دریچه‌ای به سمت اقتصادی بهتر

فعالیتهایی که در بستر فضای مجازی و اینترنتی انجام می گیرد را کسب و کار اینترنتی می نامند. از جمله مدل های کسب و کار اینترنتی می توان به فروش کالا و تولید محتوا اشاره کرد. در ادامه مقاله توضیحات کاملی از کسب و کار اینترنتی در اختیارتان قرار می دهیم.

بسیاری از افرادی که صاحب کسب و کار هستند شاید این سوال برایشان به وجود بیاید که که کسب و کار اینترنتی چیست؟

و بعد چه طور می توانند کسب و کار خود را با استفاده از این کسب و کار بهبود بخشند.به هرگونه فعالیتی که در بستر اینترنت انجام میگیرد کسب و کار اینترنتی گفته می شود اما در دنیای کسب و کار فراتر از توضیحاتی که بیان شد، رو به رو خواهیم شد.

کسب و کارهای اینترنتی دارای اساس و پایه  بر روی اینترنت هستند و این کسب و کارها بدون فضای اینترنتی امکان ادامه فعالیت را ندارند. این کسب و کارها در مدل های مختلفی به نمایش در می آیند. برای ایجاد این کسب و کارها باید ابتدا ایده های مختلفی را مطرح کرد و پس از شناخت کافی از کسب و کار ، مراحل شروع این کسب و کار را آغاز کرد.در این مقاله اطلاعاتی در رابطه با شروع کسب و کا اینترنتی در اختیار شما قرار می دهیم.

کسب و کار اینترنتیویژگی های مهم کسب و کار اینترنتی

کسب و کارهای اینترنتی ویژگی های بارز و مهمی دارند که در این قسمت به آنها اشاره میکنیم.

 • انعطاف پذیری

انعطاف پذیری کسب و کارهای اینترنتی نسبت به سایر کسب و کارهای غیر اینترنتی بالاست. می توان در هر ساعت از شبانه روز از طریق این کسب و کارها به سود رسید.

 • سرمایه کم

با کمترین  سرمایه ممکن می توانیم این کسب و کارها را ایجاد نماییم. در واقع  برای  شروع این کسب و کارها می توان با هزینه کم صاحب کسب و کار شویم و در مراحل بعدی برای قسمت های مختلف هزینه در نظر گرفت.

 • ریسک پذیری پایین

به دلیل هزینه کم در کسب و کارهای اینترنتی ، ریسک پذیری کمی در این نوع از کسب و کار وجود دارد و این از ویژگی های این فعالیت محسوب می شود.

 • داشتن مشتریان بالفعل

توسط سیستم ایمیل مارکتینگ مراجعه کنندگان به مشتریان بالقوه و در انتها به مشتریان بالفعل تبدیل می شوند. این ویژگی از ویژگی های مهم مرتبط با این کسب و کار می باشد.

 • عدم محدودیت زمانی  و مکانی

شما در هر زمان و مکانی به راحتی می توانید کسب و کار خود را مدیریت نمایید.

انواع کسب و کار اینترنتی

همانطور که در قسمت آغازین مقاله نیز عنوان کردیم کسب و کار اینترنتی از انواع مختلفی برخوردار است که افراد می توانند با توجه به تخصص و علایق خود هرکدام از آن ها را انتخاب نمایند. کسب و کارهای اینترنتی بر دو نوع کلی تقسیم می شوند که هر کدام از این نوع ها خود به چند زیر مجموعه دیگر تقسیم بندی می شوند.

 • بعضی از افراد خودشان تصمیم بر این دارند که در بستر اینترنت، کسب و کار اینترنتی راه اندازی کنند.
 • افراد برای شرکت یا سازمان به صورت دورکاری در فضای اینترنتی مشغول به کار هستند.

میزان سود دهی هر کدام از کسب و کارهای اینترنتی که در بالا اشاره کردیم با هم متفاوت است و کاملا مشخص است که این نوع فعالیت ها در اختیار و حیطه چه کسانی است.

انواع مدل های کسب و کار اینترنتی موفق

با رشد روزافزون فضای مجازی کسب و کارهای اینترنتی در حال پیشرفت و توسعه هستند، این کسب و کارها متنوع و گوناگون می باشند.این مدل از کسب و کار اینترنتی اگر با فکر و هوشمندانه طرح ریزی نشود می تواند با شکست رو به رو شود.

برای کسب موفقیت در کسب و کار اینترنتی موفق اولین  قدم  این است که کاملا مبتکرانه اقدام نمایید؛ ما در اینجا در میان مدل های کسب و کار اینترنتی به سه نوع مهم و اساسی اشاره کردیم که در ادامه راجع به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • کسب و کارهایی که به عرضه و فروش کالا در بستر اینترنت می پردازند.
 • ارائه و فروش خدمات گوناگون در کسب و کارهای الکترونیکی
 • از مهم ترین مدل های کسب و کار اینترنتی آموزش تولید محتوا می باشد.

حتما بخوانید : تحقیقات بازار را جدی بگیریم؟

عرضه و فروش محصولات یکی ار انواع کسب و کار اینترنتی موفق

فروش، عرضه کالا و محصولات یکی از انواع کسب و کارهای اینترنتی هستند. همانطور که در بخش های ابتدایی مقاله نیز اشاره کردیم کسب و کارهای اینترنتی به چند قسمت تقسیم می شوند و خود این تقسیم بندی نیز به دسته های مختلف دیگر تفکیک می شوند.

کسب و کارهای اینترنتی برای فروش کالا، نیز به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم تفکیک می شوند.

فروش کالا به صورت مستقیم در کسب و کار اینترنتی

اگر بدون واسطه اقدام به فروش محصولات و کالاهای مختلف بپردازید به طور مستقیم کسب و کار اینترنتی خود را آغاز نموده اید؛ سایت دیجی کالا جزء کسب و کارهای اینترنتی مستقیم قرار دارد.

کسب و کار اینترنتی

فروش کالا به صورت غیر مستقیم در کسب و کار اینترنتی

اگر برای فروش محصولات خود از کسب و کار دیگری یا همان واسطه استفاده کنید در دسته بندی کسب و کار اینترنتی غیر مستقیم قرار خواهید گرفت. سایت نت برگ جزء کسب و کارهای اینترنتی غیر مستقیم می باشد.

ارائه و عرضه خدمات نوعی کسب وکار اینترنتی پولساز

فروش و عرضه خدمات در میان انواع کسب کار اینترنتی پولساز و موفق قرار دارد. این نوع کسب و کار نیز همانند  فروش کالا و محصولات به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود.

فروش خدمات به صورت مستقیم در کسب و کار اینترنتی

فروش خدمات به صورت مستقیم انجام می شود، مانند سایت هاستینگ،  روش فروش خدمات به صورت مستقیم  نسبت به فروش خدمات به صورت غیر مستقیم رونق بیشتری دارد.

فروش خدمات به صورت غیر مستقیم در کسب و کار اینترنتی

فروش خدمات به صورت غیر مستقیم و با واسطه انجام می گردد، مانند سایت پونیشا، پلیس مارکت، راستچین و …

تولید و فروش محتوا یکی از انواع کسب و کار اینترنتی موفق و پولساز

محتوا طرفداران زیادی در دنیای اینترنتی دارد، تولید محتوا  به صورت متنی، صوتی، گرافیک و ویدئو  قرار می گیرد. تولید محتوا یکی از مدل های کسب و کار اینترنتی موفق شناخته شده است.کسانی که به تولید محتوا می پردازند باید مهارت و تجربه را در این زمینه به خوبی دریافت کرده باشند، تا محتوای تولیدی شان آن قدر جذاب باشد تا نظر کاربران را جذب نماید و در کل تولید محتوا مهارت و تخصص نیاز دارد.

کسب و کار اینترنتیاین نوع از کسب و کار اینترنتی مورد توجه بیشتر کسب و کارها قرار گرفته است و امروزه تولید محتوای متنی به عنوان شغل دوم اینترنتی مورد استفاده افراد قرار گرفته است.

مراحل شروع کسب و کار اینترنتی

برای اینکه بتوانیم در مدل های کسب وکار اینترنتی فعالیت خود را آغاز نماییم ، باید چندین مرحله را طی کرد و به این مراحل توجه لازم داشته باشیم.

۱-مشخص کردن هدف

 • مشخص کردن هدف از ایجاد این نوع فعالیت  اولین مرحله شروع یک کسب و کار اینترنتی می باشد. هدف خود را از ایجاد کسب و کار مشخص نمایید و کاملا در مورد این کسب و کار د رفضای مجازی تحقیق و بررسی نمایید و از تازگی و نو بودن این نوع کسب و کار و از رفع نیازهای مختلف توسط آکسب و کارتان مطلع شوید. اگر به درستی متوجه شوید که هدف از شروع این کسب و کار در جامعه چیست مسلماً مراحل بعد را به خوبی طی خواهید کرد.

۲-برنامه ریزی

باید تمامی قسمت های کسب و کار خود را برنامه ریزی نمایید و تمامی ابعاد مختلف کسب و کار خود را بررسی و  برنامه ریزی نمایید. معمولا برنامه ریزی روی هزینه های جاری کسب و کارتان از قسمت های مختلف برنامه ریزی حساب می شود. به عنوان مثال شما توسط کارشناسان مالی می توانید هزینه های لازم برای بخش های کسب و کارتان را مدیریت نمایید و مغمولا هزینه های جاری برای  کسب کار مورد نظر از قسمت های مهم در برنامه ریزی است.

تولید محتوا - دیجیتال مارکتیگ -سئو۳-تامین نیروها و ابزارهای موردنیاز

مرحله سوم باید نیروها و ابزارهای مورد نیاز برای کسب و کار خود را تامین نمایید . به عنوان مثال اگر تولید محتوا کسب و کار اینترنتی شما هست نیروی تولید کننده محتوای ماهر را باید تامین نمایید .

۴-بررسی نتایج حاصله از مدت زمان فعالیت و حضور در اینترنت

در مدت زمان حضور و فعالیت خود در بستر اینترنت نتایج حاصله را بررسی نمایید. مثلا با بررسی رتبه خود در گوگل و همچنین با بررسی تعداد تماس ها و فروش های انجام شده می توانید کسب و کار اینترنتی خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهید و سپس از روش های مختلف  برای موفقیت در کسب  و کارتان آگاه شوید.

حتما بخوانید :  برند چیست ؟ و چگونه می توانیم برندسازی کنیم

کسب و کار اینترنتی در منزل

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری و همچنین با وسعت گرفتن و مرسوم شدن فضای مجازی ، این فضا مکانی برای سرگرمی، خرید و فروش اینترنتی، مکانی برای گفتگو و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود، چه بسا بهتر است وقت خود را تنها برای سرگرمی تلف نکنیم.

فضای مجازی پر از مطالب گوناگون و متنوع است که هر چقدر هم زمان بگذرد برای شما تازگی خواهد داشت. اگر زنی خانه دار هستید و یا کاری نیمه وقت دارید و وقت خالی برای صرف کردن به فضای مجازی اختصاص داده اید

بهتر است این وقت را صرف کسب درآمد از این فضا نمائید چرا که درآمد کسب و کار اینترنتی کمکی برای مخارج زندگی شما خواهد شد و همچنین اطلاعات شما را نیز تا حدود زیادی بالا خواهد برد.برخی افراد در این باورند که فضای مجازی هیچگونه درآمدی برایشان نخواهد داشت و وقت خود را در این فضا تلف می کنند ولی باید به این امر توجه داشته باشید که لازمه هر کاری داشتن صبر و مهارت کافی است.کسانی هم که مهارت کافی نداشته باشند اگر تمایل به کسب و کار اینترنتی داشته باشند می توانند به راحتی مهارت لازم را بدست آورند.

راه های کسب درآمد اینترنتی در منزل

مدل کسب و کار اینترنتی و انتخاب روش کسب درآمد از آن بستگی به میزان مهارت فرد دارد. فضای اینترنت پر از راه هایی است که برای شما سود دهی خواهد داشت به شرط این که در کار خود مصمم بوده و پشتکار کافی داشته باشید ، اولین مرحله انتخاب روش درآمد از اینترنت این است که شما مهارت خود را بشناسید و بدانید که آیا من کاری را که انجام خواهم داد واقعا کار مورد علاقه من است بعد از انتخاب شاخه ای که می خواهید فعالیت خود را از آن شروع کنید باید علم به کارهایی که لازم است انجام دهید را داشته باشید که موفقیت بدست آورید. از شرایطی که یک فرد مبتدی برای شروع کسب و کار اینترنتی باید داشته باشد می توان  به توانایی برقراری ارتباط و روابط عمومی بالا ، داشتن علاقه به کسب و کار اینترنتی ، گزاشتن زمان کافی جهت کار در منزل  و داشتن مهارت کار با کامپیوتر اشاره کرد.

انواع کسب درآمد اینترنتی در منزل

کسب و کار اینترنتی شامل موارد بسیاری می باشد. از راه های زیادی برای کسب درآمد از اینترنت می توان استفاده کرد. از انواع روش های کسب درآمد چند مورد را به اختصار برایتان توضیح می دهیم:

 -راه اندازی وب سایت یا کانال تلگرام یا پیج اینستا

ممکن است شما داری یک فروشگاه باشید و در آنجا کالاهای خود را به فروش برسانید. شما می توانید با راه اندازی یک وب سایت یا از طریق کانال های تلگرام یا اینستاگرام و…  تبلیغات محصولات خود را بگذارید و حتی فروش محصولات را هم داشته باشید.

اگر فعلا هم محصولی برای فروش ندارید می توانید با تبلیغ کالای دیگران مقداری از سود فروش را برای خود بردارید.

-تولید محتوا

اگر توانایی تولید محتوا دارید، می توانید به راحتی و بدون هیچ هزینه ای کسب و کار اینترنتی جدیدی برای خود  راه بیاندازید. برخی از سایتها برای محتوای وب سایت خود نیازمند نویسنده هستند و مبلغی برای محتوای جدید و خلاقانه به نویسنده پرداخت می کنند. همچنین شما می توانید با راه اندازی یک وب سایت مطالب خود را با گرفتن هزینه در اختیار کاربر قرار بدهید.

تولید محتوا - دیجیتال مارکتیگ -سئو

-داشتن تخصص

بسیاری از افراد با استفاده از تخصص خود در هر زمینه ای می توانند برای خود کسب و کار راه بیاندازند. مثلا کسی که برنامه نویس هست یا کسی که گرافیک کار میکند میتواند با استفاده از تخصص خود کسب درآمد کند.

مزایای کسب و کار اینترنتی در منزل

افرادی که توانایی کار در خارج از منزل را ندارند با اینگونه از کسب و کار به راحتی می توانند بدون محدودبودن در ساعات کاری به کار بپردازند و یا افراد می توانند بعد از اتمام کار خود به کار اینترنتی خود بچردازند.امروزه به دلیل گسترش فضای مجازی و اینترنت افراد از اینگونه از کسب و کارها بیشتر استقبال می کنند. این گونه از کسب و کارها چون زمان خواستی ندارد شما به راحتی می توانید در هر موقع از سبانه روز کار خود را ان

جام دهید.

۳ ایده پولساز با کسب و کار با سرمایه کم

امروزه افراد به دلیل مشغله و گرفتاری که دارند معمولا محصولات صنعتی را خرید می کنند و خودشان مانند گذشته مثلا سبزی خرد نمایند و یا سبزی پاک نمایند و یا خشک کنند و یا قند مصرفی را به  راشکسته مصرف نمایند ،  را انجام نمی دهند و همه چیز را اماده مصرف می نمایند، این موضوع فرصت های شغلی زیادی را ایجاد می نماید.

علاوه بر تولید قند و مسبزیجات میتوانید تولید ترشی و همچنین چیپس میوه را تولید نمایید. چیپس میوه یک محصول با ارزش غذایی بالا است و با توجه به تولید صادارات ایران در خشکبار آینده شغلی خوبی برای شما به ارمغان می آورد و همین موضوع فرصت های شغلی زیادی را برای افراد ایجاد می نماید.

این سه مدل شغلی جز مدل های شغلی، کسب و کار با سرمایه کم محسوب می شوند و با کمتر از ١٠‌میلیون تومان می‌توانید،تجهیزات را تهیه کنید. با در نظر گرفتن هزینه تهیه مواد اولیه حداکثر به ١۵‌میلیون تومان سرمایه نیاز خواهید داشت. علاوه بر این، فضایی در حدود ٧ تا ١٢متر کارتان را راه می‌اندازد و اگر بتوانید بازاریابی خوبی برای محصولاتتان انجام دهید حداقل سود خالص ماهانه‌تان حدود ٢,۵‌میلیون تومان خواهد بود.

چند ایده عالی برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی

راه اندازی وبسایت آموزشی

اگر از آن دسته از افرادی هستید که توانایی آموزش دادن موضوعی را دارید شما می توانید به راحتی یک وبسایت در زمینه آموزشی ایجاد نمایید و به راحتی میتوانید مطالب آموزشی یا فیلم های آموزشی قرار بدهید و به فروش برسانید و درآمد برسید.

بازاریابی انبوه

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

شما اگر شغل اصلی تان فروش کالا است میتوانید در کنار شغل اصلی خود فروشگاه اینترنتی  راه اندازی نمایید و در آنجا کالا خود را تبلیغ کنید و به فروش برسانید و لی قبل از ایجاد فروشگاه اینترنتی یک استراتژی زیبا و کارآمد طراحی کنید تا به موفقیت برسید.

نکته : برای این که در کسب و کار دیجیتالی به موفقیت برسید نیازمند استراتژی می باشید. استراتژی هایی مانند سئو و بهینه سازی وب سایت، دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی ، تولید مقالات و … را نیازمندید تا فروش شما چندین برابر شود.

سایت خدماتی

با راه اندازی برخی از وب سایت ها کسب وکار جدید برای خود راه اندازی نمایید و به درآمد برسید.سایت های خدماتی متعددی وجود دارند که خدماتی از قبیل خرید دلار، باربری و … را انجام میدهند و در بهبود کیفیت کار دیگران عمل می نمایند اینگونه وبسایت ها نیز بسیار کارآمد بوده است.

آیا تنها با طراحی یک وبسایت میتوانیم به درآمد برسیم ؟

شما قبل از ایجاد یک وب سایت باید چند کار را انجام دهید:

۱-هدف خود را از ایجاد وب سایت مشخص نمایید.

۲-چه استراتژی برای بهتر ارائه دادن محصولات و یا خدمات خود دارید.

۳- رقبای خود را در زمینه کاری مربوط به خود بررسی نمایید و ببینید چه فرقی با رقبای خود در زمینه کاری خود دارید . من چه برتری نسبت به رقبا دارم؟

در واقع بدون هیچ زحمتی پول به دست نمی آید.

مکان برای کسب و کار اینترنتی من نیاز است ؟

اگر تازه کسب و کار اینترنتی خود را راه اندازی نموده اید و به درآمد بالایی نرسیده اید همان وب سایت کافی است و لی بعد از یک مدت کار و رسیدن به درآمد برای خود یک دفتر مخصوص وب سایتتان راه اندازی نمایید.

سئو و بازاریابی سایت خود را فراموش نکنید!!

شما با بازاریابی محصولات خود میتوانید مشتریان خود را پیدا نمایید و همچنین با سئو و بهینه سازی سایتتان می توانید در نتایج گوکل دیده شوید و به درآمد برسید.با سئو و بهینه سازی وب سایت می توانید با کلمات کلیدی مرتبط با محصولات خود در صفحات اول گوگل دیده شوید و افراد به سمت محصولات سایت شما کشانده می شوند و اگر از محصول خوششان آید خرید نمایند و شما به درآمد خواهید رسید.

پیشنهاد میدهیم که حتما بعد از راه اندازی وب سایت خود یک متخصص سئو برای بهینه سازی صفحات وب سایت و سئو سایت در نظ بگیرید تا زودتر به سود برسید. همچنین میتوانید از دیگر روش های بازاریابی مانند تبلیغات بنری , تبلیغات گوگل ادوردز ،تبلیغات در شبکه های اجتماعی و … که باعث فروش محصولاتتان خواهد شد استفاده نمایید.

سخن پایانی

داشتن اطلاعات مناسب و کافی قبل از شروع هرگونه از کسب و کار اینترنتی از مهم ترین مواردی است که باید در شروع کسب و کار به آن توجه کافی داشته باشید. این گونه از کسب وکارها با رونق در بسترهای مختلف موجب اشتغال زایی افراد نیز می شود. به عنوان مثال اگر فردی آموزش لازم را  در ارتباط با تولید محتوا دیده باشید می تواند به راحتی به درآمد برسد.

کسب و کار اینترنتی در منزل برای افرادی که امکان حضور در محل کار را ندارند بسیار مناسب است مخصوصا بانوان که امکان حضور در جامعه را ندارند. به این کسب و کار همچنین می توان به عنوان شغل دوم نگاهی داشت. در بسیاری از این نوع کسب و کارها تنها با چند ساعت در روز می توان درآمد مناسبی را کسب کرد. شما میتوانید با مراجعه به مقالات سایت افزا از دیگر مقالات استفاده نمایید.

۲ پاسخ

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *