سئو در شبکه های اجتماعی

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو را دست کم نگیرید!

[vc_row content_placement=”middle”][vc_column][vc_column_text]

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو چقدر است ؟ در شبکه های اجتماعی باید چه فعالیت های داشته باشیم ؟آیا سئو با شبکه های اجتماعی ارتباط دارد ؟

فعالیت در شبکه های اجتماعی یکی از روش های موثر و مفید برای به دست آوردن رتبه در گوگل به شمار می‌آید. سوشال مدیا بخش مهمی در سئو است.در سال ۲۰۱۹ سوشال مدیا در سئو خیلی بهتر تاثیرگزار شد.
امروزه کاربران ایرانی به خوبی با شبکه های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام و لینکدین آشنایی دارند. زمانی زیادی توسط افراد مختلف در شبکه های اجتماعی سپری می‌شود .از افراد مختف تا مدیران شرکت در یکی یا همه ی این شبکه های اجتماعی صرف می شود.

عده ای برای سرگرمی وقت خود را در شبکه های اجتماعی سپری میکنند و عده ای هم در زمینه های کسب و کار خود وقت خود را در شبکه های اجتماعی سپری میکنند. اما امروز با رشد اینترنت و افزایش تعداد کاربران فضای مجازی فرصت هایی ایجاد شده است که کاربران و صاحبان کسب و کارها در هر زمینه چه تجاری چه اجتماعی بخواهند از این ابزارهای دنیای مدرن استفاده لازم را ببرند.

اما در این مقاله دیدگاه های مختلف درباره تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو را بررسی کرده و تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو را بررسی میکنیم و شما با آگاهی از دیدگاه های مختلف مقاله، متوجه تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو در سال ۲۰۱۹ خواهید شد.
البته اگر فرصت کافی برای مطالعه مقاله را ندارید پیشنهاد میکنیم با مشاهده این ویدئو در ۴:۱۷ دقیقه مهمترین مفاهیم مطرح شده در این مقاله را درک کنید.

[/vc_column_text][vc_column_text]

چگونگی پیدایش تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

گرفتن بک لینک با کیفیت از سایتهای معتبر و با قدمت دامنه بالا از فاکتورهای اصلی در تعیین رتبه وب سایت است.همانطور که لینک گرفتن از سایت‌های معتبر برای گوگل اهمیت بالایی دارد، شبکه های اجتماعی هم تاثیر و اعتبار بالایی نزد گوگل دارد، شما با فعالیت در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، توئیتر، فیس بوک، تلگرام و الباقی شبکه های اجتماعی می توانید رتبه خوبی در گوگل بدست بیاورید.

پس اولین قدم برای کسب رتبه در گوگل لینک سازی در شبکه های اجتماعی است، و بیشتر سئوکاران فعالیت در شبکه های اجتماعی را در ابتدای چک لیست خود قرار دادند.
در زیر سوال یکی از کاربران از آقای Matt Cutts (مدیر سابق بخش اسپم گوگل) را مشاهده میکنیم:

«سلام مت، در یکی از مقاله های سئو خوندم که گوگل از لینک های فیسبوک و توئیتر به عنوان یک معیار در رتبه دهی به سایت ها استفاده میکنه. این قضیه رو تایید میکنی؟»
مت کاتس در پاسخ به این کاربر، به صورت مستقیم در یک ویدئو به تاثیر سبکه های اجتماعی بر رتبه دهی سایت ها اشاره کرد و گفت الگوریتم های گوگل از شبکه های اجتماعی برای تعیین جایگاه استفاده میکنند.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو

اما بعد از سه سال گوگل به طور رسمی اعلام کرد که فعالیت در شبکه های اجتماعی از پارامترهای تاثیرگزار بر سئو نیست طولی نکشید که گوگل سر قول خود نماند و این موضوع مانند بمبی در بین سئوکارها منفجر گردید و موجب آشفتگی در سئو شد و این آشفتگی تا حالا هنوز ادامه دارد .و ما هنوز به طور قطعی نمیتوانیم بگوییم سوشال مدیا چه تاثیری بر جایگاه سایت دارد.پاسخ مت کاتس درباره تاثیر شبکه های اجتماعی در سئو

در ادامه مقاله این سردرگمی را در هر دو حالت بررسی می کنیم و با تجزیه و تحلیل هر یک از آن ها، شما را به یک جواب منطقی نزدیک کنیم.

حالت اول :سوشال مدیا نمیتواند معیار خوبی برای رتبه گرفتن در گوگل باشد؟

سرعت انتشار و به روزرسانی محتوا در شبکه اجتماعی بسیار زیاد است. در هر ثانیه چندین هزار پست در فیس بوک به اشتراک گذاشته می شود و در اینستاگرام به چندن میلیون پست می رسد.در ماه این سرعت انتشار محتوا در شبکه های اجتماعی بسیار بالا می شود .

صفحاتی که پست هایی با مخاطب کمتری دارند در دیده شدن در نتایج شانس کمتری دارند نسبت به صفحاتی که پستهایی با مخاطبین بالا دارند.
محتوای شبکه های اجتماعی با سرعت زیادی در حال به روزرسانی هستند، حدودا در هر ثانیه حدود ۵۰۰۰ پست در فیس بوک و چندین میلیون پست در اینستاگرام منتشر میشود و در دیگر شبکه های اجتماعی هم به همین صورت است.اگر شما این مقدار انتشار و به روزرسانی پست در شبکه های اجتماعی را محاسبه کنید سیار شگفت زده می شوید.

و از طرفی ربات های خزنده گوگل با سرعت زیاد و بسیار هوشمندانه فقط صفحاتی که مخاطبین بالاتری را دارند ایندکس میکنند و صفحاتی با پست های کم مخاطب شانس کمتری در دیده شدن در نتایج گوگل را دارند.

جدال بین سئو و شبکه های اجتماعی

گوگل با توجه به این یک سرویس جسنجوی اینترنتی است و فقط محتوای سایتها را به طور منظم و دقیق تجزیه و تحلیل می کند و محتوای شبکه های اجتماعی را مانند محتوای وب سایتها بررسی و رتبه دهی نمیکند.
این فرضیه را با بک مثال برایتان توضیح میدهیم:
فرض کنید پستی که محتوای خوبی ندارد در شبکه های اجتماعی قرار بگیرد و در فضای اینستاگرام وایرال شود، و از آنجایی که گوگل بررسی کیفیت محتوای پست ها را آنالیز نمیکند یک محتوای کم ارزش به راحتی در قلمرو گوگل قرار میگیرد.
برای تایید این حرف میتوانیم به نقل قول زیر از آقای Jeff Baker، مدیر دیجیتال مارکتینگ آژانس Brafton مراجعه کنیم:

«بهتر است شبکه های اجتماعی را بیشتر به چشم موتورهای جستجویی ببینیم که تنها برای کاربران این پلتفرم ساخته شده اند. به عبارت دیگر جستجوی گوگل و شبکه های اجتماعی مانند دو خط موازی هستند که در حال حرکت در مسیر خود هستند و تنها گاهی بر اساس عبارت جستجو شده کاربران با هم تقاطع پیدا میکنند؛ مثل زمانی که پروفایل یک کسب و کار در فیسبوک در نتایج گوگل ظاهر میشود.»

این را هم اضافه کنیم که گوگل یک سرویس جستجوی اینترنتی است و میزان دسترسی آن به محتوای موجود در سایت ها بسیار دقیق‌تر است. پس اینکه انتظار داشته باشیم الگوریتم های گوگل میتوانند محتوای شبکه های اجتماعی را هم درست مانند سایت ها بررسی کرده و به آنالیز و رتبه دهی آن ها بپردازد، نمیتواند فرضیه درستی باشد. این محدودیت را با عنوان یک مثال برای شما توضیح میدهیم.

برای تایید این حرف میتوانیم به نقل قول زیر از آقای Jeff Baker، مدیر دیجیتال مارکتینگ آژانس Brafton مراجعه کنیم:

«بهتر است شبکه های اجتماعی را بیشتر به چشم موتورهای جستجویی ببینیم که تنها برای کاربران این پلتفرم ساخته شده اند. به عبارت دیگر جستجوی گوگل و شبکه های اجتماعی مانند دو خط موازی هستند که در حال حرکت در مسیر خود هستند و تنها گاهی بر اساس عبارت جستجو شده کاربران با هم تقاطع پیدا میکنند؛ مثل زمانی که پروفایل یک کسب و کار در فیسبوک در نتایج گوگل ظاهر میشود.»

حالت دوم : سوشال سیگنال ها و شبکه های اجتماعی، سئو ۲۰۱۹

شما با استفاده از جدیدترین تکنیک های سئو به راحتی می توانید سئو سایت خود را ارتقا دهید و رتبه بهتری در گوگل به دست آورید. در ادامه مقاله شما را به جدیدترین تکنیک سئو ۲۰۱۹جلب نمایم.

در سال ۲۰۱۹ گوگل بیشتر به تجربه کاربری (ux)که در سایت شما استفاده میکند، اهیمت می دهد تا به بهینه سازی هایی که در سایت خود انجام می دهید. سیگنال های شبکه های اجتماعی (Social Signal) وارد تکنیک های سئو میشوند و شما با خواندن ادامه مقاله شاید نظرتان راجع به شبکه های اجتماعی تغییر کند و شاید سوال برایتان پیش بیاید که اصلا سیگنال های شبکه های اجتماعی چه چیزهایی هستند.

سوشال سیگنال ها در واقع همان لایک ها، نظرات، اشتراک گذاری، بازدید ها و تعامل هایی هستند که در شبکه های اجتماعی سایتی دیده میشود.

با توجه به جواب سوالات زیر متوجه می شویم که سیگنال های سوشال در سئو موثر هستند.

کاربران بیشتر از همه در کجا فعالیت میکنند؟ شبکه های اجتماعی

سیگنال‌های سوشال را چه کسی به وجود می‌آورد؟ کاربران

گوگل بیشتر از همه به نظر چه کسی اهمیت میده؟ کاربران

سیگنال های سوشال(سیگنال هایی که کاربران در شبکه های اجتماعی منتشر میکنند) می توانند راه درست را به سرویس گوگل نشان داده و از آن طرف به بهترین شکل نتایج درستی را در اختیار کاربران قرار میدهد.

در سال ۲۰۱۸ فیسبوک بیش از ۱.۴ میلیارد کاربر فعال در روز داشته است که روزانه ۳۰۰ میلیون تصویر جدید را بارگذاری میکنند.

تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو
در همین زمان توئیتر بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر فعال در روز داشته است که روزانه به طور متوسط ۱۴۰ میلیون مطلب جدید منتشر میکنند.

فعالیت کاربران به صورت روزانه در توئیتر

سیگنال های اجتماعی سایت خود را دست کم نگیرید

اگر یک صفحه از سایتی توسط کاربران زیادی به اشتراک گذاشته شود مثلا صفحه نخست سایت افزا ، این به آن معناست که ان صفحه داری سوشال سیگنال بالایی دارد. در نتیجه اعتبار صفحه و Page Rank آن بالا میرود و در ادامه این اعتبار به Domain Authority یک سایت هم افزوده می شود. هر چه اعتبار دامنه یک سایت بیشتر باشد گوگل به محتوای داخل سایت بیشتر توجه میکند و جایگاه بالاتری برای آن سایت در نظر خواهد گرفت.

لینک سازی با کیفیت از معیارهای مهم در رتبه بندی در گوگل به شما ر می رود.ولی به دلیل سوءاستفاده از این روش، به زودی بک لینک در سال ۲۰۱۹ موجب کاهش ارزش در رتبه بندی می گردد.سیگنال های اجتماعی از سایت شما در فضای دیجیتال یک معیار طبیعی به شمار می آید و از طرفی نام برندتان در فضای دیجیتال شناخته می شود.

۴ دلیل برا ی مهم دانستن سوشال سیگنال ها در شبکه های اجتماعی

۱.سیگنال های مثبت در شبکه های اجتماعی تاثیرگذاری بیشتری نسبت به الگوریتم های گوگل دارند و بیشتر به واقعیت نزدیک هستند.

اگر یکی از دوستانتان در اینستاگرام با منشن کردن، یک کافه را به شما پیشنهاد دهد و گوگل هم درست این کافه را در نتایج جستجو به شما نشان دهد، شما به کدام یک اطمینان بیشتری دارید؟ سیگنال های واقعی از کاربران میتواند عملکرد الگوریتم های گوگل را تا حد زیادی برای کاربران بهینه کنند تا نتایج دقیق تری در اختیار کاربر قرار گیرد.

۲. افزایش اعتبار نویسندگان محتوا در گوگل (۲۰۱۹)

وقتی مقاله ای در شبکه های اجتماعی منتشر میشود، نویسنده محتوا سیگنالهایی از شبکه های اجتماعی دریافت می نماید، گوگل با توجه به اعتبار نویسنده مقاله، رتبه صفحه را بهتر میدهد. در واقع اعتبار نویسنده به اعتبار صفحه منتقل می شود. این اعتبار Author Rank شناخته می شود و آقای مت کاتس در ویدئویی درباره تاثیر سوشال مدیا در سئو، به اهمیت این معیار به روشنی صحبت میکند. ( لینک این ویدئو را در بالا قرار دادیم)

۳.افزایش مشتری ها با فعالیت موثر در شبکه اجتماعی

فضای سوشال مدیا به دلیل استقبال کاربران از خود، فضای مناسبی برای تعامل و ارتباط با مشتری است. هرچه شما فعالیت مثبت بیشتری در شبکه های اجتماعی داشته باشید، مشتری های شما با اعتماد به برندتان، با وفاداری برند شما محصول شما را به دیگران معرفی می نمایند؛ این یعنی شما مشتری های خود را با کمترین کار چندین برابر کردید.

۴. همکاری گوگل با شبکه های اجتماعی، تاثیر شبکه های اجتماعی بر سئو از راه دور!

در سال ۲۰۱۵ بر مبنای همکاری گوگل با شبکه اجتماعی توئیتر ، امکان ایندکس و نشان دادن توئیت کاربران در نتایج گوگل به خوبی توسط ربات های گوگل فراهم شده است. با رشد روز افزون استفاده از شبکه های اجتماعی در بین افراد، همکاری گوگل در این زمینه دور از ذهن نیست.
وارد شدن پروفایل کاربری توئیتر ظریف در صفحه نتایج گوگل، یک آمار شگفت انگیز از شبکه های اجتماعی و تاثیر احتمالی آن در سئو است.

وارد شدن پروفایل کاربری توئیتر ظریف در صفحه نتایج گوگل

با توجه به اینکه در رابطه با اهمیت سئوشال سیگنال ها در رتبه بندی سایت اطلاعات مستندی وجود ندارد، نمیتوان به طور قطعی بیان کنیم که Social Media به عنوان یک معیار در رتبه دهی سایت به شمار آید.ولی به طور قطعی می شود اعلام کرد که بازخورد کاربران در شبکه های اجتماعی موجب بهبود سئو می شود.

چرا بهبود سئو با بازخورد کاربران

تعداد افرادی که در شبکه های اجتماعی ثبت میکنند ثانیه به ثانیه درحال افزایش است، در هر ثانیه ۱۱ نفر در شبکه های اجتماعی ثبت نام می کنند ، این آمار بر اساس سایت معتبر Hootsuite می باشد.
گوگل برای فضای شبکه هاب اجتماعی یک الگوریتم منحصر به فرد طراحی نموده که بر اسای این الگوریتم بر اساس سیگنال های دریافتی از کاربران سایتها را آنالیز میکند و در نهایت محتوایی که بیشترن بازخورد از کارابرن را داشته رتبه دهی بالایی میکند.
نتیجه گیری
با توجه به استقبال زیاد و روز افزون کاربران از شبکه اجتماعی ، وجود نسخه موبایل در هر وب سایت یک معیار کلیدی ارزشمند به شمار می آید. خوب است بدانید گوگل همیشه ابزارهایی را به عنوان رتبه دهی سال جدید معرفی میکند.

با پیدایش الگوریتم Mobile First Index همه سایتها مجبور بودند تا سایت خود را برای نسخه موبایل بهینه کنند، همه سایت ها مجبور بودند برای جایگاه بهتر در نتایج، سایت خود را برای کاربران موبایلی بهینه کنند.
و کلام آخر این که شبکه های اجتماعی را به عنوان یک معیار مهم در سئو سال ۲۰۱۹ ببینیم، چندان دور از ذهن نیست.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

۲ پاسخ

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *