بازاریابی شبکه های اجتماعی-دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی شبکه های اجتماعی(network marketing)

.بازاریابی لینکدین   . بازاریابی فیس بوک  .بازاریابی توییتر    .بازاریابی تلگرام .بازاریابی اینستاگرام

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Media Marketing)  چیست؟

امروزه بسیاری از مردم دنیا برای ارتباط با دوستان خود، رفع نیازهای آموزشی، خرید مایحتاج زندگی یا بهره‌مندی از خدمات مورد نیاز و حتی برای پرکردن اوقات فراغت، سراغ شبکه‌های اجتماعی می‎روند. محبوبیت هر یک از شبکه‌های اجتماعی، سبب شده، کسب‌وکارها و برندهای مختلف در زمینه‌‌های بازاریابی، تبلیغات، شناساندن خود به مخاطبان، عرضه محصولات و خدمات و … سراغ این شبکه‌ها بروند. در واقع دیگر شرایط مانند دهه‌های پیش نیست که برای معرفی برند یا محصول خود، به تبلیغات رادیویی و تلویزیونی، بنرهای تبلیغاتی کنار جاده‌ها و بزرگراه‌ها یا پخش تراکت‌های تبلیغاتی اکتفا کرد. براین اساس، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یکی از مهمترین شیوه‌ها در این زمینه است.

بازاریابی شبکه های اجتماعی -برندینگ - تبلیغات -خدمات افزا -استراتژی بازار -بازاریابی-دیجیتال مارکتینگ-مشاوره کسب و کار

آیا به بازاریابی رسانه های اجتماعی یا SMM نیاز است؟

به بیانی دیگر، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا (SMM) Social Media Marketing  یکی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود. شکل‌گیری، پیشرفت و گسترش شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های گروهی، باعث شده که بازاریابی دیجیتال، بستر جدیدی تحت عنوان بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برای فعالیت‌های خود پیدا کند.

در یک تعریف کلی، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، افزایش ترافیک یا ورودی وب‌سایت یا کسب توجه به یک موضوع از طریق رسانه‌های اجتماعی است و فرآیندی است برای تولید محتوا، به‌منظور پلتفرم‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی و جذب مخاطب در کمترین زمان و بیشترین سرعت ممکن.

در صورت بازاریابی مناسب در این شبکه‌ها، می‌شود حجم زیادی از مخاطبان را جذب کرد و به کسب‌وکار خود رونق بخشید. با توجه به فعالیت بخش زیادی از جامعه در رسانه‌های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام، توییتر و … حضور و بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، تقریباً برای هر کسب‌وکاری مفید واقع خواهد شد. در این نوع بازاریابی، کسب‌و‌کارها در زمان بسیار کوتاهی می‌توانند به مشتریان جدیدی دست پیدا کنند و با هزینه‌ای کم به مخاطبان هدفمند، دست پیدا کنند.

هدف از فعالیت بازاریابی در یک شبکه اجتماعی قدرتمند با تمرکز بالا و استراتژی بازاریابی حرفه‌ای محتوا، ایجاد یک برند قوی با فرصتی بهتر برای موفقیت است. این استراتژی گسترده قصد دارد همه مردم را تحت پوشش خدمات خود قرار دهد. برای داشتن فعالیتی موفق در شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی هدفمند با موارد مهمی را در نظر گرفت.

بازاریابی شبکه های اجتماعی -برندینگ - تبلیغات -خدمات افزا -استراتژی بازار -بازاریابی-دیجیتال مارکتینگ-مشاوره کسب و کار

برای بازاریابی دیجیتالی چه باید کرد؟

 داشتن یک برنامه کامل و هدفمند در استفاده از شبکه‌های اجتماعی بسیار مهم است. برای موفقیت در کسب و کار باید همیشه در حال تجزیه و تحلیل کردن عملکرد در شبکه‌های اجتماعی بود. باید همه چیز را اندازه گرفت، به نتایج آنالیزها توجه داشت، نتایج را کنار هم گذاشت و در صورت نیاز عملکرد خود را تغییر داد. برای نمونه، در فضای اینستاگرام باید تحلیلی دقیق درباره این موارد انجام بگیرد: کدام پست‌ها برای مخاطب جذابیت بیشتری داشته است؟ در کدام پست‌ها مخاطب کامنت بیشتری گذاشته است؟ چه زمانی برای پست گذاشتن بهترین زمان است؟

البته نباید این مساله را از یاد برد که پیش‌نیاز هرگونه اقدام به بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی، تولید محتوای جذاب برای مخاطب است.

استراتژی موثر برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

 برای انجام این مهم چندین استراتژی موثر وجود دارد:

 • تولید محتواهای ویدئویی: یکی از اثرگذارترین و پربیننده‌ترین پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی و مشخصا اینستاگرام است. بر اساس یک بررسی، بیش از ۵۵درصد مردم در طول روز حداقل یک ویدئو می‌بینند. یک ویدئوی جذاب و اثرگذار تاثیر شگرفی بر معرفی برند یا محصول شما به مخاطبان شبکه‌های اجتماعی خواهد گذاشت.
 • پادکست ها یا صداهای ضبط شده: یکی دیگر از راهکارهای موثر برای افزایش بازدیدکننده و طرفدار در شبکه‌های اجتماعی استفاده از پادکست‌ها یا صداهای ضبط‌شده است. بررسی‌های تجربی نشان از علاقه کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی به این نوع محتوا است. پادکست‌های کوتاه راهی برای مخاطبان است تا همزمان با انجام فعالیت‌های روزمره، اطلاعات کسب کنند.
 • تولید محتوا توسط کاربران: یکی از استراتژی‌های موفقیت‌آمیز برای توسعه در شبکه‌های اجتماعی است. وقتی یک کاربر از محصولات شما استفاده می‌کند و راجع به محصول محتوایی را به اشتراک می‌گذارد، این اقدام دلیلی برای استقبال عمومی از محصول شماست که می‌تواند در ذهن دیگر مخاطبان به‌شدت تاثیرگذار باشد .

در همین راستا، شناختن مخاطبان و ارتباط و تعامل با آنها، از دیگر موارد ضروری در این زمینه است. شناخت موقعیت جغرافیایی مخاطبان، گفتگو با آنها در تالارهای گفتگو و پاسخ دادن به کامنت‌ها و پرسش‌های آنها از جمله راهکارهای فعالیت موثرِ یک بازاریابی موفق در شبکه‌های اجتماعی است. در یک نگاه ایده‌آل، نباید هیچ کامنت، نظر یا تعاملی با مخاطب را در شبکه‌های اجتماعی، بی‌پاسخ گذاشت. هر پاسخ فراموش شده، یعنی فرصت بزرگی که از بین می‌رود.

 • طراحی و ارائه اینفوگرافیک درباره یکی از موضوعات روز، نوعی دیگر از محتوای جذاب و اثرگذار در شبکه‌های اجتماعی است. برای نمونه در ایام عید، یک اینفوگرافیک درباره شیوه کاهش هزینه‌های خرید عید، می‌تواند تمامی شبکه‌های اجتماعی را تسخیر کند.

بازاریابی شبکه های اجتماعی -برندینگ - تبلیغات -خدمات افزا -استراتژی بازار -بازاریابی-دیجیتال مارکتینگ-مشاوره کسب و کار

نکات مهم برای تولید محتوای شبکه های اجتماعی

در ارتباط با پست‌های متنی نیز می‌توان موارد ذیل را مورد توجه قرار داد: استفاده از زبان روزمره، تیترهای کوتاه، با رعایت ضوابط جذابیت روانشناسانه (مانند خبر فوری، اطلاعیه مهم و …)، استفاده از فعل‌های منفی (مانند این غذاها را نخورید تا بیمار نشوید) و ارائه فهرست مطالب مطرح شده در پست (مانند هشت روش برای جذب مالی).

بازاریابی در اینستاگرام

 چرا بازاریابی اینستاگرامی؟

حضور بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر، اینستاگرام را به یکی از پرطرفدارترین شبکه‌های اجتماعی در جهان و البته بین ایرانی‌ها تبدیل کرده است. پس از فروکش کردن تب فیسبوک در میان کاربران ایرانی به‌واسطه فیلترینگ و فراهم آمدن قابلیت‌های خاص در ایسنتاگرام همچون بارگذاری ویدئوهای چند دقیقه‌ای و IG TV، شاهد محتواهای دیدنی و آموزشی فراوانی در این شبکه اجتماعی محبوب هستیم و بسیاری افراد به برنامه‌سازی مختص اینستاگرام مشغول هستند.

همین محبوبیت موجب می‌شود بسیاری از کسب‌وکارها به منظور بازاریابی به سراغ اینستاگرام بیایند. برای نمونه این شبکه اجتماعی فرصتی ست برای نمایش پشت صحنه کسب‌وکار خود به مشتریان و ارتباط بهتر با آنان و ایجاد آگاهی و همچنین تثبیت جایگاه یک برند میان مشتریان و البته افزایش فروش. ساده‌ترین نمونه در این زمینه فروشگاه‌های اینترنتی هستند که با عرضه جدیدترین محصولات یا تخفیف‌های ویژه در اینستاگرام، مشتریان را تشویق به خرید می‌کنند.

در واقع انتشار محتوا و مطالب جذاب و موثر در اینستاگرام  در آن رسانه ها به اشتراک بگذارید، مشتریان شما قطعاً به شما و برندتان جذب خواهند شد و بدون آنکه شما زحمت چندانی برای بازاریابی یا سخنرانی تبلیغاتی بکشید، از شما خرید خواهند کرد.

 بازاریابی اینستاگرامی، چگونه؟!

اما حالا این پرسش مطرح است که چگونه می‌توان تعداد بیشتری از انبوه کاربران اینستاگرام را به مشتریان وفادار محصول خودمان بدل کرد؟ در ادامه چند تکنیک ساده برای پاسخ به این پرسش مطرح می‌شود:

 • توضیحات پروفایل جذاب بنویسید: در بخش Bio یا همان توضیحات پروفایل که در واقع اولین راه ارتباط مخاطب با شما و شناخت محصول شماست، حرفی بزنید که قانع‌کننده باشد. در واقع برای کاربر دلیل و انگیزه و مزیتی برای فالو کردن صفحه کسب‌وکار شما ایجاد کنید.

 برای نمونه: با دنبال کردن مطالب این صفحه می‌توانید با نکات و ترفندهای درآمد بالا آشنا شوید (نوشتن بزرگ‌ترین مرکز آموزش بازاریابی چندان مزیت خاصی را به کاربر منتقل نمی‌کند)

 • عکس‌های خلاقانه بگذارید: کاربران اینستاگرام با انبوه عکس‌ها مواجه می‌شوند و تنها آن تصاویری آنها را قانع می‌کند تا کمی بایستند که حس کنجکاوی آنها را تحریک کند. گذاشتن عکس‌هایی که از زاویه خاصی از یک محصول گرفته شده که باعث دقت برای شناخت آن می‌شود و یا عکس‌های پیچیده و خاص می‌توان در راه‌گشای شما در جذب مشتری اینستاگرامی باشد.
 • کارت تخفیف را فراموش نکنید: ارائه کوپن‌های تخفیف خرید و اختصاص انحصاری آنها به فالورهای صفحه، یکی از کاربردی‌ترین روش‌ها برای توسعه بازاریابی اینستاگرامی و بالا بردن دنبال‌کنندگان صفحه شماست.
 • اول آموزش، بعد فروش: این اصل را همیشه به یاد داشته باشید که درباره هر محصولی که قصد فروش دارید باید به کاربران آموزش بدهید. مثلا اگر قرار است یک صفحه فروش دوربین عکاسی را اداره کنید، ابتدا باید به کاربران شیوه تشخیص و انتخاب دوربین عکاسی خوب را آموزش دهید. مشتری با اطمینان بیشتر از آنکه به او آموزش داده، خرید می‌کند تا آنکه فقط فروشنده است!
 • تفریح را فراموش نکنید: بسیاری از کاربران تنها به منظور گذراندن اوقات فراغت و به‌نوعی تفریح به سراغ اینستاگرام می‌آیند. ارائه ویدئوهای جذاب با زمینه طنز یکی از مهمترین راههایی است که می‌توان مخاطب را قانع به سر زدن به صفحه شما و درنهایت خرید محصولات‌ شما کند!
 • فعال باشد و کلیشه نشوید: یکی از مهمترین چیزهایی که ذهن مخاطب را قانع می‌کند که شما مجموعه‌ای فعال و پویا هستید تغییر عکس اصلی صفحه است. حتی اگر عکس اصلی صفحه لوگوی شرکت شماست، می‌توانید با کمی خلاقیت و متناسب با ایام مختلف ظاهرش را کمی تغییر دهید (مشابه تغییرات لوگو)
  ایده های افزا بهبود کسب و کار شما
برچسب‌ها: بدون برچسب

نظر شما چیه؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *